OCD na polju ekološke ekonomije
Projekat „Angažovanje organizacija civilnog društva na polju ekološke ekonomije“ (CEECEC projekt, više informacija na www.ceecec.net), predstavlja jedistven pregled istraživanja o stanju i konfliktnim situacijama u životnoj sredini. Istraživanja su sprovedena tokom 2009. godine, na međunarodnom i nacionalnom nivou u regionu Jugoistočne Evrope (JIE). Izveštaj je odraz zabrinutosti Organizacija civilnog društva (OCD) koje rade na problemima životne sredine u regionu, a pruža osnovu za razgovore o mogućoj saradnji između ekoloških ekonomista i OCD u JIE.
Glavni cilj CEECEC projekta je podučavanje OCD o ekološkoj ekonomiji, kao i dalje prenošenje ovog znanja u praksu preko njihovih aktivnosti. U skladu sa glavnim ciljem, ovaj izveštaj treba da služi kao izvor informacija o stanju i konfliktnim situacijama u životnoj sredini ekološkim ekonomistima, kao i da istraži mogućnosti primene ekološke ekonomije u radu OCD u oblasti zaštite životne sredine.
Radi bolje preglednosti i jednostavnijeg korišćenja, izveštaj je podeljen na celine. U uvodnom delu je dat opis područja obuhvaćenog istraživanjem.
Drugi deo daje opšte informacije o geografskom položaju, demografskim i ekonomskim prilikama JIE, kao i šest zemalja ovog regiona koje su obuhvaćene ovim istraživanjem: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Makedoniji i Srbiji. Politička i ekonomska situacija u regionu je opisana u svetlu pritisaka ulaska u Evropsku Uniju, kao i uzročnika ekonomskih promena i spoljašnjih troškova u oblasti životne sredine. Ovaj deo izveštaja daje pregled regionalnih institucija i važeće legislative, kao i objašnjenje trenutne politike, strategija, i međunarodnih sporazuma i instrumenata koji se koriste u oblasti zaštite životne sredine.
Predstavljajući različite teme, treći deo istražuje mogućnosti saradnje između OCD koje rade u oblasti životne sredine i ekoloških ekonomista. Opis postojećih konflikata korišćen je da bi se definisao okvir mogućih tema za saradnju. Podaci o konfliktima su dobijeni anketom, koja je sprovedena od strane 65 OCD-a namenski u svrhu izrade ovog izveštaja.
Teme kao što su otpad i reciklaža, energija, rudarstvo i proizvodnja mineralnih sirovina,
upravljanje zaštićenim područjima i poljoprivreda su među prvima istraživane u regionu.
Zatim su ove teme detaljnije ispitivane na nivou svake od navedenih država, i na osnovu ovih ispitivanja OCD su opisala preko 30 studija slučaja.
Četvrti deo obuhvata diskusiju o tome kako bi specifični koncepti, alati i metodi ekološke ekonomije mogli biti korišćeni od strane OCD u oblasti konflikata i životne sredine u regionu JIE, kao i pregled mogućnosti za zajedničko istraživanje uz korišćenje informacija o problemima opisanim u trećem delu.
Analize predstavljene u ovom izveštaju su rađene sa podacima prikupljenim u anketi koju su pripremili članovi Ekološkog društva „Endemit“ – partnera na CEECEC projektu iz Srbije. Anketa je sprovedena od strane lokalnih OCD u svakoj od zemalja, dok su nacionalne fokalne organizacije imale za zadatak distribuiranje upitnika po regionu kao i sakupljanje rezultata ankete.
Na samom kraju izveštaja nalazi se lista korišćene literature, kao i aneksi o metodologiji korišćenoj u sprovođenju ankete u cilju sakupljana informacija o studijama slučaja; kratak pregled pravne legislative u oblasti zaštite životne sredine u svakoj od zemalja uzimajući u obzir fazu pristupanja EU; i lista kontakata svih OCD koje su učestvovale u izradi ovog izveštaja.
Preuzmite:
Izveštaj za projekat „Angažovanje organizacija civilnog društva na polju ekološke ekonomije“