Obnova močvara Hutova blata
Privremenim obustavljanjem rada hidroelektrane Čapljina te otvaranjem zatvarača u koritu Trebišnjice i upuštanjem vode u ponor Doljašnica u Popovom polju, Elektroprivreda HZ HB omogućila je WWF-u upuštanje biorazgradljivog obilježivaća, kako bi se utvrdile podzemne veze ponora Popova polja i močvara Hutova blata.
- Radi o potpuno bezopasnoj boji za biljni i životinjski svijet, zapravo se tako obojena voda može i piti. Sljedećih 14 dana zaposlenici Parka prirode uzimat će dvaput dnevno uzorke vode na izvorima Hutova blata, koji će se analizirati u laboratoriju u Trebinju. Analizom koncentracije boje u uzorcima potvrdit će se ili opovrgnuti da li postoje podzemne veze po kojima voda iz Popovog polja dolazi do močvara Hutova blata – rekao je Zoran Mateljak, voditelj ureda WWF u BiH.
Pored toga što su središta biološke raznolikosti, močvarna područja pružaju brojne usluge ekosustava, uključujući zaštitu od poplava, pročišćavanje voda, skladištenje CO2 kao i brojne kulturološke usluge.
- Utvrđivanjem podzemnih veza želimo potvrditi da je loše stanje ekosustava u Hutovom blatu posljedica izgradnje i rada hidroenergetskog sistema na rijeci Trebišnjici. Zbog preusmjeravanja voda za hidroenergetske potrebe dolazi do manjeg doticaja vode što je dovelo do zamuljivanja, te se dno močvara u posljednjih 30 godina podiglo za jedan metar. To je imalo drastične posljedice na sav raznoliki živi svijet u Parku prirode te je potrebno taj proces zaustaviti ukoliko ne želimo potpuno izgubiti Hutovo blato – dodao je Nikola Zovko, direktor J.P. Hutovo blato.
Pratite kampanju WWF Adria za očuvanje naših rijeka i močvara na društvenim mrežama: https://www.facebook.com/wwfadria.
Izvor: WWF Hrvatska