Rekovac – ekološka budućnost opštine
Opština Rekovac uzela je aktivno učešće u akciji ’’Očistimo Srbiju’’, koju je pokrenulo Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja. Sredstva od eko dinara iako su mala iskoristili su za saniranje divljih deponija. Trenutno se radi lokalni plan upravljanja otpadom, a u narednih nekoliko godina očistiće Levač od divljih deponija.
[singlepic id=63 w=320 h=229 float=center]
U budžet Opštine Rekovac godišnje se od eko dinara slije oko 800 hiljada dinara, i ta sredstva su određena za čišćenje divljih deponija. Na narednoj sednici SO Rekovac, u planu je da se donese odluka o formiranju opštinske ekološke takse koja će biti simbolična kako ne bi opteretila budžet građana, a ta sredstva će upravo biti namenjena zdravoj životnoj sredini.
Zahvaljujući Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja dobili su kamion za skupljanje i odvoženje smeća, investicija vredna oko 12 miliona dinara. U isto vreme skupštinskom odlukom, radnike JKP ’’Mermer ’’ iz Rekovca angažovali su za odvoženje smeća na celoj teritoriji opštine Rekovac. Sakupljanje i odvoženje smeća organizuje se jednom nedeljno, a u ovu akciju uključena su sva okolna sela u ovoj opštini. Odziv je bio dobar, a smeće se odvozi na deponiju u Ursulu, koja je zadnjom skupštinskom odlukom proglašeno za regularnu deponiju Opštine Rekovac.
[singlepic id=58 w=320 h=229 float=right]
-
Mi smo iz sopstvenih sredstava uradili sanaciju divljih deponija. Dve se nalaze pored regionalnog puta Kragujevac – Kruševac, a treća na lokalnom putu između Lepojevića i manastira Kalenić – kaže Dragan Prodanović predsednik Opštine Rekovac. Za to je izdvojeno oko 880 hiljada dinara, a to je novac dobijen prilikom plaćanja republičke ekološke takse. Na žalost sredstva od Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja nismo dobili ove godine za uklanjanje divljih deponija, ali smo zahvaljujući Nacionalnoj službi za zapošljavanje uposlili 15 radnika u Javno komunalnim preduzećima koji su aktivno radili na sanaciji i čišćenju zemljišta pored puteva, parkova i zelenih površina na teritoriji Opštine kao i reke Dulenke, a ovi javni radovi trajali su tri meseca, ističe Prodanović.
Skupštinskom odlukom pre dve godine, Opština Rekovac je ušla u plan regionalnog upravljanja otpadom i tom prilikom bili su vezani za Jagodinsku regionalnu deponiju.
[singlepic id=65 w=520 h=231 float=center]
-
Međutim zbog razuđenosti Opštine, u planu nam je da se priključimo regionalnoj deponiji Kragujevac – Kruševac, jer nam se zbog udaljenosti ovih mesta i troškova za odvoženje smeća, to isplati – kaže Prodanović . Sada se radi lokalni plan upravljanja otpadom u našoj opštini i nadam se da će na sledećoj Skupštini biti usvojien. To će nam pomoći da u narednih nekoliko godina očistimo Levač od divljih deponija.
Rekovac je konkurisao kod Ministarstva životne sredine, za izradu projekta transfer stanice, koja je neophodna, zbog udaljenosti regionalnih deponija. Smetlišta ima u svim naseljenim mestima kao i pored reka, a zahvaljujući javno komunalnom preduzeću, do kraja godine u svim mesnim zajednicama prikupljaće se smeće jednom nedeljno. Postavljeni su žičani kavezi, u kojima će se prikupljati PET ambalaža, a na redu je građevinski otpad jer će se doneti odluka i o njegovom prikupljanju i odvoženju na predviđeno mesto.
-
Kod nas postoji organizovano prikupljanje otpada, jer se od 1. septembra u okolnim mestima smeće prikuplja u plastičnim vrećama [singlepic id=59 w=200 h=143 float=right]predviđenim za to – kaže Katarina Stojković, ekološki inspektor. Obavezno se obavlja klasifikacija komunalnog otpada, odvaja se plastika, papir, metal i PET ambalaža – dodaje ona.
Sredstva od 10 miliona dinara koja su dobila za izradu projekta vodosnabdevanja u pojedinim naseljenim mestima , rešiće problem vode, koje su u ovoj opštini većinom zagađene.
-
Sistem vodovosnabdevanja u našoj opštini regulisan je samo u Rekovcu i Lomnici, a zahvaljujuči Direkciji za vode ove godine dobili smo sredstva u iznosu od 10 miliona dinara za izradu projekta vodosnabdevanja u naseljenim mestima i to – kako kaže Prodanović , od Tečića do Loćike, radi se projektna dokumentacija za peti bunar sa cevovodom i rezervoarom na Voljevici, koji bi po njegovim rečima kasnije sekundarnom mrežom obuhvatio sva mesta na toj teritoriji kao što su Lomnice, Ursule, Komarane. Radi se i projekat vodovoda u Dragovu, Belušiću, Opariću i Lepojeviću, a biće gotov do kraja godine.
Sa tim projektima će u narednim godinama nastupati kod Nacionalnog investicionog programa kako bi rešili problem vodosnabdevanja naselja u Rekovačkoj opštini. Voda u Levču je zagađena i bez nalaženja rešenja, kroz dvadesetak godina desiće se da ovaj kraj ostane bez čiste vode.
[singlepic id=64 w=250 h=179 float=left][singlepic id=57 w=250 h=179 float=right]
Sistem za prečišćavanje otpadnih voda iako je izgrađen, još uvek nije pušten u rad, jer zbog nerešenih finanskih problema sa preduzećem ’’Velika Morava’’, koje je bilo dužno da završi objekat do kraja, ipak to nije iako su dobili predviđena sredstva. Sa druge strane kanalizaciona mreža u ovoj opštini je zastarela, ali kako kažu, ona je ipak u funkciji. Zato uporedo sa izradom projekta za vodosnabdevanje rade se i projekti za kanalizacionu mrežu.
-
Projektovanje je skupo i radi se o sumi od 10 miliona dinara, a kako kaže Prodanović, još skuplja je njena realizacija koja je neophodna, jer ako govorimo o ravnomernom regionalnom razvoju, bez komunalne infrastrukture, toga nema. Pitanje vode u centralnoj Srbiji mora da se reši – ističe on.
Iako je velika akcija data na uklanjanju divljih deponija, naročito na seoskom područjima, veliki problem predstavljaju i rečni tokovi koji su zagađeni.
[singlepic id=60 w=250 h=179 float=left][singlepic id=62 w=250 h=179 float=]
-
Zahvaljujući javnim radovima, angažovano je 45 radnika koji su čistili rečna korita, naročito tamo gde su naseljena mesta i gde je najveća zagađenost – kaže Prodanović i dodaje, kako se nada da će i sledeće godine uz angažovanje mladih ljudi očistiti sve reke u ovom kraju. Po novom zakonu a i odluci naše skupštine, zna se da niko ne sme da baca smeće bilo gde, već samo na mestima gde je za to predviđeno, u suprotnom svako će biti kažnjen, po principu: zagađivač plaća.
[singlepic id=61 w=520 h=144 float=center]
Levačko vinogorje je jedno od najpoznatijih u Evropi, a ne samo u Srbiji. Želja im je da taj brend u kategoriji vina povrate na mapu evrope, a tu je i seoski turizam. Sve to neće moći bez ekološki čiste opštine. Mnogi ekološki problemi još uvek nisu rešeni, a realizacijom ekoloških projekata uspeće da sačuvaju i zaštite prirodna dobra a time razviju i ruralni turizam.