Traže moratorijum za gradnju na obali
Crnogorsko društvo ekologa i Ekološki pokret Ozon pokrenuli su Inicijativu za stavljanje moratorijuma za gradnju na crnogorskoj obali koji je, kako su ocijenili, jedini odgovor na nekvalitetna dokumenta koji su na javnoj raspravi.
- Ovom inicijativom zahtijevamo da se Nacrt Prostornog plana posebne namjene za Obalno područje Crne Gore i Nacrt Izvještaja o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu povuku sa javne rasprave i da se inicira javna rasprava o našem predlogu – kaže se u saopštenju te dvije nevladine organizacije (NVO).
Javnim dijalogom i aktivnim učešćem institucija i pojedinaca bi se, kako se navodi, definisao optimalan period koji bi bio iskorišćen za revitalzaciju i sanaciju šteta pričinjenih nelegalnom gradnjom i devastacijom prostora i životne sredine.
Iz tih NVO su najavili da će dokument u kojem su naveli činjenice zbog kojih smatraju da je potrebno realizovati inicijativu poslati Ministarstvu održivog razvoja i turizma.
- Nakon analiziranja ova dva nacrta prepoznali smo potrebu da se, u svrhu zaštite javnog i interesa budućih generacija, hitno stavi moratorijum za gradnju na crnogorskom primorju na određeno vrijeme – kazali su iz Ozona.
Moratorijum za gradnju su, kako su naveli, prepoznali kao najbolju opciju jer planska i strateška razvojna dokumenta na lokalnom i državnom nivou nijesu usklađena, a trenutna prostorna dokumentacija je više usklađena sa potrebama investitora nego sa potrebama lokalnog stanovništva.
- Nije sprovedeno mapiranje NATURA 2000 staništa, nijesu definisani ekokoridori a plan ne razmatra uticaj podizanja nivoa mora – saopšteno je iz Ozona.
Prisutna gradnja ukazuje na prisustvo organizovanog kriminala i izaraženu korupciju što, kako su kazali, potvrđuju i aktuelni slučajevi u Budvi kojima se bave pravosudni organi.
- Postojeća dokumenatcija ne predviđa varijantna rješenja – kazali su iz Ozona, dodajući da se planovi zasnivaju na podacima starim više od trideset godina.
Prostorno planiranje, prema njihovim riječima, ne razmatra seizmički rizik datog područja.
Izvor: cdm.me