Ekološki projekti opštine Knić
[singlepic id=84 w=300 h=221 float=center]
Na osnovu odluke o naknadi za zaštitu i unapređenje životne sredine koju je opština Knić donela još 2005 godine, prikupljena su sredstva u iznosu od milion 800 hiljada dinara.
U ovoj godini do sada je prikupljeno oko 300 hiljada dinara, ali tu je i naknada za zaštitu životne sredine. Ekoloških projekata u ovoj opštini ima mnogo, pa je samo u ovoj godini planirana nabavka kontejnera, u vrednosti od milion 600 hiljada. Tu je i izrada projekta za sanaciju smetlišta u Kniću zašta je potrebno izdvojiti milion 400 hiljada dinara, a za sanaciju divljih deponija i uređenje zelenih površina predviđeno je milion dinara, za ovu godinu.
[singlepic id=77 w=300 h=221 float=center]
-
U 2009. godini radili smo na pregledu kvalitetu vode iz bunara u pojedinim mesnim zajednicama, a kako kaže predsednik opštine Knić Borislav Busarac za ovu godinu predvideli smo za ekološke projekte oko 4 miliona dinara što je možda nedovoljno, ali zato koristimo sredstva i resurse koje nam Republika daje što nam omogućava da ulažemo u zaštitu životne sredine.
Retko koji kraj u Šumadiji ima prirodnih lepota koliko ih ima Gruža, a njen centralni deo zauzima opština Knić, sa 36 [singlepic id=80 w=200 h=147 float=right]živopisnih sela. U ovoj opštini fekalna kanalizaciona mreža postojala je samo u centralnom delu naselja Knić. Njenim širenjem ukazala se potreba za izgradnjom kanalizacione mreže koja će da pokriva svih 780 domaćinstava.
-
Uglavnom se radi na fekalnoj i kanalizacionoj mreži jer glavni cevovodi su u pojedinim mestima odrađeni, neki su u [singlepic id=82 w=200 h=147 float=right]završnoj fazi kao što je to u Gruži, a sistem za prečišćavanje otpadnih voda je u fazi projektovanja. Mali je iznos ekološkog dinara ističe Busarac i uglavnom ga preko budžeta koristimo za nabavke kontejnera.
Veliki problem predstavlja i jezero Gruža, prvo oko čišćenja jezera, jer su zahvaljujući nemarnim posetiocima obale jezera zatrpane smećem.
-
Tu je i bespravna gradnja a kako kaže Busarac naše nadležnosti oko zaštite jezera nisu velike i mi kao lokalna samouprava nismo u mogućnosti da ga sami zaštitimo već samo u saradnj sa glavnim korisnicima, a to su kragujevački vodovod i resorno ministarstvo.
U planu je izgradnja objekta za prečišćavanje otpadnih voda i revitalizacija kanalizacione mreže, čime bi bio trajno rešen problem zagađivanja Gružanskog jezera. Izgradnja postrojenja u vrednosti od 900 hiljada evra finansiraće sama opština uz pomoć nadležnog ministarstva.
[singlepic id=78 w=200 h=147 float=center]
Otpadne vode iz ovog postrojenja planirano je da se ispuštaju u reku Ribeš, koja se uliva u reku Gružu, ispod brane [singlepic id=83 w=200 h=147 float=right]vodosistema Gruža. Sakupljanjem svih fekalnih voda sa teritorije naselja Knić i Rašković, prema rečima direktora JKP ’’Komunalac’’ iz Knića Đorđa Pantovića, biće obezbeđena zdrava životna sredina i te prečišćene otpadne vode odlaziće u reku Ribeš.
Gradska deponija koja je u stvari smetlište udaljena je samo par kilometara od centra Knića, a njen vek trajanja je još samo tri godine. Zato su se odlučili na korišćenje regionalne deponije ukoliko bude izgrađena u Kragujevcu. U ovoj godini izdvojiće sredstva za izradu projekta sanacije i rekultivacije postojeće deponije.
[singlepic id=79 w=320 h=240 float=center]
-
U opštini Knić na ekološkom planu počeli smo aktivnije da radimo, jer imamo 47 divljih deponija i one prema rečima Busarca predstavljaju veliki problem pa zato koristimo donatorska sredstva kako bismo to rešili. Problem imamo i oko prikupljanja i deponovanja komunalnog otpada pa smo zato iz budžeta izdvojili određena sredstva kako bismo nabavili kontejnere.
Veliki akcenat je dat na uklanjanju divljih deponija, naročito u seoskim područjima. Organizovano je sakupljanje smeća u naseljima Knić, Toponica i Gruža. U akciju ’’Očistimo Srbiju’’ uključili su se sa projektom sanacije divljih deponija i prikupljanju smeća pored regionalnih, magistralnih i lokalnih puteva.
-
Kroz ovu akciju konkurisali smo za određene javne radove na čišćenju divljih deponija, ali kako kaže Busarac ne raspolažemo sa dovoljnom mehanizacijom da bismo mogli da to čistimo u kontinuitetu, zato je neophodno da nadležno ministarstvo pomogne.
[singlepic id=81 w=300 h=221 float=center] Organizovano prikupljanje smeća obavlja se u naseljima Knić, Toponica i Gruža. Donacijom su obezbedili presu za baliranje PET ambalaže a u planu je da se nabave i kontejneri za njihovo prikupljanje. Postojeći kontejneri za prikupljanje PET ambalaže, raspoređeni su u 36 sela opštine Knić, a godišnje se u ovoj opštini reciklira od 8 do 10 tona ove vrste ambalaže.