Podrška međunarodnih institucija zaštiti životne sredine

PODRŠKA MEĐUNARODNIH INSTITUCIJA KLjUČNA
ZA PROCES PRIBLIŽAVANjA SRBIJE EVROPSKOJ UNIJI
U OBLASTI ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE

U Beogradu je 18. decembra održan prvi koordinatorski radni sastanak državne sekretarke Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, dr Stane Božović, sa predstavnicima razvojnih agencija i međunarodnih finansijskih institucija za zaštitu životne sredine. Na ovom sastanku dogovorena je dugogodišnja saradnja Srbije sa međunarodnim institucijama, koja je ključna za uspešan proces usaglašavanja domaćih propisa sa propisima EU koji se tiču zaštite životne sredine, a sastanci koordinacije održavaće se jednom u tri meseca.

  • Za samo dve godine, Vlada Republike Srbije na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem, uspela je da sektor zaštite životne sredine prevede iz ”crvenog” u ”zeleni” sektor. Rešeno je 80% svih infrastrukturnih problematičnih projekata, sprovode se projekti iz oblasti upravljanja otpadom i otpadnim vodama vredni po nekoliko desetina miliona eura. Otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja u procesu Evropskih integracija je dodatni snažan motiv za 22 institucije i preko 250 domaćih i stranih eksperata koji su uključeni u rad pregovaračke grupe za poglavlje 27 da nastave marljivo da rade na prenošenju i sprovođenju pravnog okvira Evropske Unije za životnu sredinu i klimatske promene – istakla je dr Božović i podsetila da je Vlada Republike Srbije usvojila dokument ”Status i planovi prenošenja i sprovođenja pravnog okvira EU za poglavlje 27, Životna sredina i klimatske promene”, koji daje jasnu viziju, rokove i izvore finansiranja za ovu oblast u narednih 25 godina.
  • Ministarstvo po prvi put ima jasan plan pripreme, programiranja i finansiranja infrastrukturnih projekata, a obzirom da je ambicija pregovaračke grupe da u 2016. godini otvori pregovaračko poglavlje 27, i to da otvori ovo poglavlje bez merila, u narednom periodu će nam biti neophodna sva raspoloživa pomoć i podrška kako bismo uspešno preneli i sproveli standarde EU za pitanja poput upravljanja otpadom, upravljanja vodama i otpadnim vodama, kvaliteta vazduha, industrijskog zagađenja i klimatskih promena – dodala je dr Božović

Sastanku su prisustvovali predstavnici Kraljevine Švedske, Savezne Republike Nemačke, Republike Francuske, Kraljevine Norveške, Kraljevine Holandije, Kraljevine Danske, Republike Finske, Republike Turske, Sjedinjenih Američkih Država, Republike Izrael, zatim predstavnici GIZ, Nemačke tehničke razvojne pomoći, Svetske banke i Nemačke razvojne banke KfW, kao i Programa razvoja Ujedinjenih Nacija i implementacione agencije za infrastrukturne projekte IMG.

Predstavnik Švedske razvojne agencije izjavio je da sa Ministarstvom postoji dugogodišnja uspešna saradnja i da Vlada Kraljevine Švedske pruža punu podršku Vladi Republike Srbije u procesu Evropskih integracija, dok su predstavnici Nemačke ambasade istakli da u Srbiji privređuje oko 400 nemačkih kompanija, da je značajan broj Nemačkih kompanija zainteresovan za investicije u životnu sredinu, kao i da Nemačka razvojna banka trenutno implementira i planira oko 250.000.000 eura sredstava za finansiranje životne sredine.

Potom su i ostali predstavnici međunarodnih institucija pohvalili uspehe i napore koje Vlada Republike Srbije, Ministarstvo i pregovaračka grupa 27 imaju u ovoj oblasti, i ponovili spremnost na saradnju radi daljeg rada na suočavanju sa izazovima koje nosi proces prenošenja i sprovođenja pravnog okvira EU za životnu sredinu i klimatske promene.

You may also like...