Čistija proizvodnja struje
Uz pomoć kredita EBRD i KfW banke u ukupnom iznosu od 140 miliona evra, realizovaće se projekti zaštite životne sredine u Rudarskom basenu „Kolubara“ koji će omogućiti proizvodnju kvalitetnijeg uglja, čistiju proizvodnju električne energije u TE i smanjivanje emisije štetnih materija na nivo koji propisuju direktive EU
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) pokrenula je proceduru razmatranja odobrenja kredita od 80 miliona evra za „Elektroprivredu Srbije“ i do kraja jula očekuje se konačna odluka. Uz ovaj zajam EPS očekuje i kredit od Nemačke razvojne banke (KfW) u iznosu od 60 miliona evra. Tako bi krajem ove godine, u skladu sa procedurama banaka, započeli tenderi posle kojih bi se stvorili uslovi za investicije u projekte zaštite životne sredine na području Rudarskog basena „Kolubara“ vredne čak 140 miliona evra.
Kredit EBRD deo je EPS-ovog Projekta unapređenja životne sredine u RB „Kolubara“ i lokalnim sredinama na području ovog Privrednog društva. Cilj projekta je obezbeđivanje ujednačenog kvaliteta lignita i povećanje efikasnosti rada termoelektrana. Predviđenim sredstvima trebalo bi da se nabavi:
– sistem za upravljanje kvalitetom uglja u zapadnom delu RB „Kolubara“ sa izgradnjom deponije i to će omogućiti upravljanje kvalitetom uglja u realnom vremenu ( u samom procesu proizvodnje)
– BTO sistem (bager, sistem transportera i odlagač ) za novi površinski kop Polje “C” u istočnom delu RB „Kolubara“
– odlagač za međuslojnu jalovinu za površinski kop „Tamnava Zapadno polje“.
Rudarski basen „Kolubara“, sa godišnjom proizvodnjom od oko 30 miliona tona uglja, obezbeđuje oko 75 odsto lignita koji se koristi u termoelektranama EPS-a. Iz „Kolubare“ se snabdevaju TE „Nikola Tesla“ A i B i TE „Morava“.
Realizacijom navedenog projekta RB „Kolubara“ eksploatisaće postojeće resurse na efikasniji i čistiji način. Termoelektrane će se snabdevati lignitom ujednačenog kvaliteta čime će se značajno smanjiti korišćenje mazuta kada je kvalitet lignita loš. To će omogućiti da elektrane rade u skladu sa projektovanim parametrima uz smanjenje emisija CO2 i drugih zagađujućih materija. Efikasniji rad uz kvalitetniji ugalj smanjiće i troškove održavanja i habanja opreme. Realizacija projekta treba da stvori uslove da se dostignu nacionalne ciljne vrednosti emisija CO2 i da omoguće termoelektranama u Obrenovcu da ispune sve strožije granične vrednosti emisije definisane nedavno usvojenom direktivom Evropske unije 2010/75 o industrijskim emisijama.