Veliko spremanje Srbije 2012.
Prema podacima koje su Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja dostavile lokalne samouprave, u ovogodišnjem Velikom spremanju Srbije učestvovalo je 301.345 volontera. U akciji je organizovano čistilo 4,23 odsto stanovništva na 4.318 lokacija u svim opštinama u Srbiji. U statistiku nije ušao broj građana koji se nisu registrovali za akciju, kao ni lokacije koje su samoinicijativno čistili. Imajući to u vidu, procenjuje se da je konačan broj učesnika veći.
Podsetimo, čišćenje organizovano kroz akciju Očistimo Srbiju, počelo je 9. juna, u 9 časova u 169 opština širom Republike. Prioritetne lokacije za čišćenje odredili su građani njihovim prijavljivanjem na portalu www.ocistimosrbiju.rs Čišćene su obale reka, školska dvorišta, parkovi, izletišta i druge javne površine. Akcija se održava po treći put na teritoriji cele Srbije, povodom Svetskog dana zaštite životne sredine.
Kragujevac
U okviru programa ”Očistimo Srbiju” kragujevački volonteri akciju su počeli čišćenjem zelene površine oko jezera Bubanj.
Nosilac ove akcije, kojoj se odazvalo preko 3 000 kragujevačkih volontera, bilo je javno komunalno preduzeće Čistoća, koje je radilo i na čišćenju divljih deponija u Drači i Opornici. Sav otpad koji je prikupljen tokom akcije biće recikliran ili prebačen na deponiju u Jovanovcu. Uklanjanje otpada u Kragujevcu bilo je organizovano na nekoliko lokacija, u Šumaricama, na jezeru Bubanj, u gradskim parkovima i na drugim mestima gde ima divljih deponija.
Sokobanja
Opština Sokobanja po treći put za redom učestvovala je u Velikom spremanju Srbije koje se organizovlo na teritoriji cele Republike, povodom Svetskog dana zaštite životne sredine.
U opštini Sokobanja čistilo se na ukupno 31 lokaciji, 10 u samom centru i 21 u mesnim zajednicama. U akciji je učestvovalo oko 1200 volontera. Akciji su se priključili osnovna i srednja škola, opština Sokobanja, Šumska uprava, Javna preduzeća, Rudnik mrkog uglja Soko, Planinarsko društvo, NVO Zeleno srce.
U 2008.godini locirali smo ukupno 69 divljih deponija, koje smo vrlo brzo očistili uz pomoć Ministarstva i našeg komunalnog preduzeća. Deponije koje danas nastaju mnogo su manjeg obima i vrlo brzo ih čistimo. Ove godine ima mnogo manje smeća zbog organizovanog odnošenja otpada i postavljanja kontejnera. Edukacija predstavlja prvi sledeći i veliki korak u zaštiti životne sredine, na kojoj moramo svi zajedno da radimo dok god svako od nas ne shvati značaj i važnost uloge pojedinca u zaštiti životne sredine. Sokobanja jeste zeleno srce Srbije i priroda predstavlja naš najveći resurs, zato očuvanje i unapređenje životne sredine shvatam kao svoju najveću obavezu – rekao je Dejan Nikolić, narodni poslanik iz Sokobanje.
Beograd
Zaposleni kompanije Filip Moris okupili su se i ove godine u okviru akcije „Volontiram, zato što volim svoj grad“ u Savamali ispod Brankovog mosta u Beogradu, gde su volonterski uklanjali smeće, sadili cveće, postavljali klupe i uz podršku mladih grafiti umetnika oslikali mural na obližnjem zidu kao zajednički poklon Beograđanima.
Volonteri Filip Morisa su ovom akcijom uspeli da od zapuštenog prostora naprave novu zelenu oazu za svoje sugrađane u delu grada koji postaje sve značajniji centar kulturnih događaja u Beogradu.
Nakon volonterskih akcija u 13 gradova Srbije, danas su zaposleni Filip Morisa sproveli volonterske akcije i u Beogradu i u Nišu, čime je završena prolećna akcija Volontiram, zato što volim svoj grad. Ovo je treća godina za redom kako se akcija sprovodi. Do sada su volonteri organizovali 60 aktivnosti u 15 gradova u kojima je učestvovalo čak 2,000 volontera – izjavila je Maja Šotra, menadžer za komunikacije i donacije u kompaniji Filip Moris u Srbiji.
Volontersku akciju „Volontiram, zato što volim svoj grad u Beogradu podržali su Direkcija za puteve grada Beograda, JKP „Zelenilo“, poslovni partneri kompanije Beo vrt, agencija New Moment kao i brojni sugrađani, koji su prepoznali značaj ovakve akcije za svoj grad.
Akcija „Volontiram, zato što volim svoj grad“ prvi put je pokrenuta 2010. godine zahvaljujući ideji i dobroj volji zaposlenih u kompaniji Filip Moris u Srbiji. Pored uređenja javnih prostora, zaposleni kompanije su 2011. godine volonterski prikupili i 19.000 knjiga iz svojih privatnih i kompanijske biblioteke, i donirali ih bibliotekama i ustanovama za stare u 15 gradova kao doprinos promociji obrazovanja.