Zelena agenda u Kragujevcu
Građanska inicijativa ’’Zelena agenda’’, čiji je cilj unapređenje dijaloga u vezi pitanja zaštite životne sredine, predstavljen je kragujevačkim ekološkim organizacijama. Ovaj program namenjen je manjim lokalnim samoupravama i trenutno se realizuje u pet opština u Srbiji.
Projekat Zelena agenda, kao dugoročni ekološki plan lokalne zajednice, do sada je primenjen u Rumuniji, Moldaviji i Rusiji, a od 2008. realizuje se i u pet zemalja zapadnog Balkana. Trenutno, u Srbiji, u ovom programu učestvuju opštine Vršac, Plandište, Bela Crkva, Sremska Mitrovica i Knjaževac, pod pokroviteljstvom Ministarstva inostranih poslova Holandije. Ovakav model građanske inicijative, stvara bolje uslove za dogovor svih zainteresovanih aktera u brojnim pitanjima zaštite životne sredine.
-
Proces izrade Zelene agende podrazumeva pet faza i 17 analitičkih projekata kojima se prema rečima Dejana Maksimovića, direktora programa ’’Stanište – ekološki centar’’ iz Vršca, analiziraju različiti aspekti životne sredine, vrednosti koje određena zajednica ima, analiziraju se problemi, radi akcioni plan za prevazilaženje problema, vizija zajednice kako je građani vide za 20 godina i pravi plan aktivnosti kako da se od postojećeg stanja dođe do neke željene vizije.
Zelena agenda za razliku od drugih strateških dokumenata je vlasništvo građana od čijeg interesovanja i angažovanja zavisi i uspeh Agende. Jedan od njenih ciljeva je i povećanje uticaja i učešća civilnog sektora u kreiranju lokalne ekološke politike.
-
Plan nam je da u toku novembra i decembra u Eko centru napravimo prezentaciju za više ekoloških udruženja iz Srbije, ističe Srđan Matović član Gradskog veća, tako bi se upoznali sa njihovim dosadašnjim aktivnostima i pokušali da jačamo kapacitet naših ekoloških organizacija u gradu. Tako će pojedina ekološka udruženja dobiti šansu da u narednom periodu, uspostave konkretnu saradnju kroz razne projekte sa tim udruženjima, dodaje on.
Zelena agenda je model građanske inicijative koji može doprineti poboljšanju stanja, naročito u manjim i ekonomski nerazvijenim opštinama. To je otvoren demokratski proces uključivanja ekoloških udruženja građana, lokalnih i regionalnih vlasti, poslovnog sektora u izradu strategije održivog razvoja, po principu ’’odozdo nagore’’, sa ciljem dijaloga i dogovora oko važnih pitanja zaštite životne sredine.