Dvanaesti broj e-magazina Stakleno zvono
Posle duže pauze predstavljamo Vam novi- dvanaesti broj e-magazina Stakleno zvono. U međuvremenu, naše aktivnosti i vreme posvetili smo formiranju “Centra za ekološko obrazovanje i održivi razvoj- CEOOR”, gde je učenicima kragujevačkih srednjih škola omogućeno da kroz seminare i samostalni istraživački rad dolaze do ekoloških znanja, koja će kasnije prezentovati svojim vršnjacima, osnovcima i to kao vršnjački edukatori.
Takođe, uzeli smo učešće i u formiranju Arhus centra u Kragujevcu ( http://www.aarhuskg.rs/ ) gde uređujemo kragujevački ekološki bilten – KGeko bilten koji možete pogledati na našim stranama http://staklenozvono.rs/?cat=239 .
U dvanaestom broju e-magazina Stakleno zvono čija je tema Zračenje možete pogledati:
Slaviša Simić,
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja
Sektor za kontrolu i nadzor
Odeljenje za zaštitu životne sredine od zagađivanja
Odsek za zaštitu od jonizujućeg i nejonizujuć}eg zračenja:
Zaštita od nejonizujućeg zračenja
Poslednjih godina svedoci smo velike ekspanzije u razvoju i korišćenju izvora nejonizujućih zračenja, gde posebno mesto zauzima mobilna telefonija. Gotovo da je nemoguće pratiti nove mogućnosti, nove uređaje i ono što uz to obavezno ide, pojavu novih operatera i odgovarajućih baznih stanica mobilne telefonije. Usvajanjem Zakona o zaštiti od nejonizujućih zračenja, sa pratećim podzakonskim aktima, Republika Srbija je po prvi put potpuno zakonodavno uredila uslove i mere zaštite zdravlja ljudi i zaštite životne sredine od štetnog dejstva nejonizujućih zračenja u korišćenju izvora nejonizujućih zračenja.
Opasnosti jonizujućeg zračenja
Donošenjem Zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti izvršena je harmonizacija propisa u oblasti zaštite od jonizujućih zračenja i u oblasti nuklearne sigurnosti sa regulativom Evropske Unije. To se ogleda u pooštravanju režima nuklearne i radijacione sigurnosti u Republici Srbiji i postizanje nivoa koji može da odgovori povećanim zahtevima sigurnosti koji su nastali kao posledica značajnih promena u svetu tokom poslednje decenije.
Zorica Savić
INTERVJU sa dr Oliverom Zurovac – Kuzman
šefom Odseka za životnu sredinu u OEBS-u.
Zelena politika
Delegacija misije OEBS-a u Srbiji posetila je Kragujevac i Službu za zaštitu životne sredine, a jedan od razloga posete jeste i uključivanje civilnog društva u donošenje odluka iz oblasti životne sredine. To se pre svega odnosi na slobodan pristup informacijama iz oblasti zaštite životne sredine, a sve u cilju održivog razvoja. Koja je misija OEBS-a u Srbiji, kada je reč o ekologiji, regionalnoj kancelariji za primenu Arhuske konvencije u Kragujevcu za e- magazin Stakleno zvono govori dr Olivera Zurovac – Kuzman, šef Odseka za životnu sredinu u OEBS-u.
Prof. dr Radivoje Pešić
Naš Oto – Dizel motor
Izvorna ideja za multi procesni oto/dizel motor jeste motor sa automatski promenljivim stepenom kompresije, čije su vrednosti u skladu sa radnim režimima, i elektronskim komandama gasa. Na njega se nadograđuje odgovarajući sistem za paljenje, sistem za napajanje gorivom (ili gorivima i aditivima), uz komandni sistem elektronskog upravljanja vozilom.
dipl.biolog Vesna Asanović
dipl.biolog Olivera Popović
Zapisi o bilju
Biblioteka Instituta za botaniku i botaničke bašte Jevremovac jedna je od najstarijih i najbogatijih botaničkih biblioteka u regionu jugoistočne Evrope. Osnovana je daleke 1853. godine na Liceju beogradskom, koji kasnije prelazi u Veliku školu i potom, 1905. godine, prerasta u Beogradski univerzitet, pri Kabinetu jestastvene istorije, gde je Josip Pančić predavao jestastvenicu, odnosno botaniku, zoologiju, mineralogiju i geologiju.
Danas je to respektabilna institucija sa preko 50000 bibliotečkih jedinica.
Sve više kiselog zemljišta
U našoj zemlji ima mnogo kiselih, beskrečnih oraničnih površina kao i onih koja su na putu da to postanu. Od ukupnih poljoprivrednih površina Srbije u proseku 60% obuhvata beskrečno zemljište na kome biljke slabo uspevaju. Takođe možete saznati kako može da se poboljša kvalitet zemljišta.
Generalni inspektorat
Ministarstva poljoprivrede,
šumarstva i vodoprivrede
Kontrola kvaliteta poljoprivrednih proizvoda
Nakon stupanja na snagu novog Zakona o bezbednosti hrane, količina pregledane robe iznosi 682.000 tona, od čega je van prometa stavljeno oko 880 tona robe, kvalitet nije odgovarao pravilnicima, odnosno proizvodi su ispod donje granice kvaliteta (sušene kajsije i pečurke, osvežavajuća bezalkoholna pića, instant kafa, pirinač, kesten, duboko zamrznuta hrana i dr.). Šta su sve pokazali izveštaji o kontroli kvaliteta poljoprivrednih proizvoda za 2009. godinu, koje je uradio inspektorat Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, saznajte u ovom članku.
e-magazin Stakleno zvono broj 12 možete pregledati klikom na sledeći link: