Jedanaesti broj e-magazina Stakleno zvono
U jedanaestom broju ekološkog elektronskog magazina Stakleno zvono čija je tema „ Staklena bašta“ možete pročitati:
Danica Spasov
Milan Dacić:
Virtuelni centar
Odmah po usvajanju Beogradske inicijative u sastavu Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije u toku 2008. godine uspostavljen je Podregionalni virtuelni centar za klimatske promene za Jugoistočnu Evropu (South East European Virtual Climate Change Centre-SEEVCCC), sa administrativnim sedištem u Beogradu,
Usvajanjem Podregionalnog okvirnog klimatskog akcionog plana za adaptaciju za Jugoistočnu Evropu za period 2009-2015. godina, Podregionalni virtuelni centar za klimatske promene za Jugoistočnu Evropu je dobio ovlašćenja da kooridiniše regionalne projekte monitoringa, prognoziranja, istraživanja i modeliranja klime, i da u saradnji sa Regionalnim centrom za životnu sredinu vrši koordinaciju u projektima obuke, obrazovanja i informisanja javnosti.
Prof.dr. Stevan Veinović
Prof. Dr Radivoje Pešić:
Ekologija na putu svetske automobilske industrije
Instalisane snage u motornim vozilima SAD su preko deset puta veće od ukupne proizvodnje električne energije! Pitanje se samo nameće: iz čije ćemo kuće isključiti struju kada punimo akumulatore u vozilu?!
Sve tehničke novine, ne samo u automobilskoj industriji – dolaze sa “Istoka”, od velikoserijskih proizvoda do uslužnih delatnosti.
Posebno su japanske firme uspešne u razvoju elektro i hibridnih vozila svih kombinacija. Dok se Zapadne firme još uvek oglašavaju jedino sa uzorcima hibridnih vozila po sajmovima oni se u Japanu proizvode u seriji.
Prof.dr. Stevan Veinović:
Osveta „Jugića“ iz Kragujevca
Kada bi danas proizvodili „Jugo“ po američkoj listi (oko 8 hiljada delova), po približno istoj ceni, ali i po današnjim tehnologijama onda bi milionske serije (jer ispunjava sve važeće propise EU) našle kupce po celoj Planeti, slično starom „Jugiću“ od Londona do Pekinga, i od Kanade do Čilea.
Sjedinjene Američke Države imaju propis o opozivu i zaštiti kupaca. „Yugo 55“ nije nikada opozvan, za razliku od mnogih skupljih modela.
Igor Pakalović
mr Milan Stepanović:
Šta sobom nose struje Dunava?
Izgradnja hidroelektrana koje se nalaze u sastavu „HE Đerdap“ d.o.o. Kladovo (HE „Đerdap I“, HE „Đerdap II“, HE „Pirot“ i „Vlasinske HE“), neminovno je izazvala uticaje na životnu sredinu, koji su na najbolji mogući način kompenzovani. To se pre svega ogleda kroz promene vodenog ekosistema akumulacija i ekosistema priobalja, koje su trajnog karaktera i zahtevaju stalno praćenje i preduzimanje određenih mera zaštite.
mr. Snežana Vukojičić
Olivera Popović:
Dokazni materijal o flori
Herbarijum Instituta za botaniku i Botaničke bašte “Jevremovac” Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu ima veliku istorijsku, kulturnu i naučnu vrednost. Star je 145 godina i broji preko 150 000 herbarskih listova koji sadrže biljni materijal sakupljen na području Balkanskog poluostrva, kao i veliki broj eksikata dobijenih razmenom sa drugim zemljama u Evropi i Svetu.
dr Vladica Simić:
Život u staklenom zvonu
Akvarijum Kragujevac je prvi javni slatkovodni akvarijum u Srbiji otvoren 1999. godine. Nalazi se u prostorijama Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu. Na preko 300 m2 izloženo je preko 400 akvarijuma čija ukupna zapremina iznosi oko 60 000 litara vode. U njemu je izložen živi svet kopnenih voda, kako naše zemlje i Balkanskog poluostrva tako i tropskih i subtropskih područja Afrike, Južne Amerike, Azije i Australije.
Staklena Bašta
Sve više se u svetu promoviše ekološka poljoprivreda poznatija kao ekopoljoprivreda. Ekološka poljoprivreda često se naziva biološka ili organska, a naša namera je da zagovaramo smanjene zagađenja okoline, kako da zadržimo plodnost tla i da u stalnom razumevanju prirodnih procesa čuvamo prirodu od hemijskih preparata i genetski modifikovanih organizama. Namera nam je i da ukažemo na poboljšanja u proizvodnji poljoprivrednih proizvoda kao i uticaj na zdravlje i živote ljudi. Jednom rečju promovisaćemo proizvode dobijene u ekološkoj poljoprivredi koji obavezno imaju veću prehrambenu vrednost.
Znajući sve ovo i mi smo odlučili da u našem e-magazinu Stakleno zvono otvorimo novu rubriku pod nazivom Staklena bašta.
Zorica Savić:
Poljoprivreda – srce Šumadije
U intervjuu sa Dr Snežanom Živanović Katić saznajemo da je agrarni budžet grada Kragujevca od 2005. godine najveći u Srbiji. Pored toga svake godine u poljoprivredu se plasiraju značajna sredstva preko gradske Direkcije za robne rezerve. Koliko je zastupljena ekološka poljoprivreda na području Šumadije i da li ima prostora za finansiranje zainteresovanih za organsku proizvodnju, pročitajte u ovom tekstu.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede:
Podsticajne mere u poljoprivredi
Vlada Srbije je donela Uredbu o uslovima i načinu korišćenja sredstava za regresiranje repromaterijala za ratarsku i povrtarsku proizvodnju u 2010. godini.
Implementacijom ove vrste podsticaja, stimuliše se sprovođenje optimalnih agrotehničkih mera u proizvodnji, veće korišćenje mineralnih đubriva, a posebno povećanje korišćenja deklarisanog semena za setvu.
Ekološki e-magazin Stakleno zvono možete pogledati direktno u vašem internet pretraživaču :
ili
preuzmite za kasnije iščitavanje klikom na sledeće linkove:
Stakleno zvono broj 11 (zip 4.1 MB)
ili