Pet evidentiranih prirodnih dobara
Shodno Programu zaštite prirodnih dobara za 2015. godinu, Zavod je tokom protekle godine realizovao preliminarna istraživanja, odnosno nastavio istraživanja deset područja u Srbiji, s ciljem utvrđivanja osnovnih prirodnih vrednosti i procene izvodljivosti njihove zaštite.
Izveštaj o evidentiranom dobru je novina u radu Zavoda, i predstavlja tekstualno i grafički uobličene podatke koji su prikupljeni u okviru terenskih istraživanja područja za koje se razmatra mogućnost zaštite.
Na osnovu terenskih istraživanja i vrednovanja dobijenih podataka, Zavod je izradio izveštaje o pet evidentiranih prirodnih dobara koji su uvršteni u Informacioni sistem Zavoda. U pitanju su evidentirana prirodna dobra: „Gružansko jezero“, „Vražji kamen“, „Divčibarska tresava“, „Zaštićeno stanište biljne vrste „Pepeljasti kozinac Astragalus glaucus“ i „Mojstirsko-Draške planine“, koji se prostiru na ukupnoj površini od 10.822.36 ha. Za ovih pet područja procenjeno je da iz različitih razloga u ovom trenutku ne ispunjavaju sve kriterijume zaštitu, ali zato izrađeni izveštaji sadrže brojne sistematizovane podatke koji su upotpunili bazu podataka Zavoda o područjima Srbije. Izveštaji sadrže opis prirodnih, stvorenih i predeonih odlika, ocenu stanja životne sredine, smernice za unapređenje evidentiranog prirodnog dobra, kartografske i druge podatke na osnovu kojih je utvrđivana osnovanost pokretanja postupka zaštite ovih područja.
Tako se u bazi podataka Zavoda nalaze podaci o Gružanskom jezeru, koje, iako je veštački stvorena hidroakumulacija, poseduje vredne florističko-vegetacijske, geomorfološke i faunističke elemente značajne sa stanovištva biodiverziteta Srbije. Gružansko jezero predstavlja vlažno stanište od naročitog značaja za opstanak brojnih vrsta ptica, njih preko 196, koliko je registrovano na ovom prostoru.
- Vražji kamen
- stanište biljke pepeljasti kozinac (Astragalus glaucus)
Drugo evidentirano prirodno dobro, „Vražji kamen“, deo je lokaliteta geomorfološkog karaktera koji se nalazi u dolini reke Pčinje, na teritoriji opštine Trgovište. Ovaj lokalitet odlikuje se sa više značajnih pojava, geoloških profila i paleontoloških dokumenata, i više zona sa ostenjacima, od kojih su najmonumentalniji oni na Vražjem kamenu. Predeo Vražjeg kamena kao značajan geomorfološki fenomen, sa drugim karakteristikama – specifičnom florom koja ovde obitava, ali i stvorenim kulturnim vrednostima, crkvom Sv. Bogorodice koja se nalazi na zaravni iznad litica Vražjeg kamena, čini jedinstven prostor.
Među pet evidentiranih prirodnih dobara u 2015. godini je i stanište biljke pepeljasti kozinac (Astragalus glaucus) koje se nalazi na području grada Dimitrovgrada, na padinama najvišeg dela Oštrog vrha, na južnoj ivici površi Tepoša. Pepeljasti kozinac u Srbiji predstavlja stepski relikt. Evidentirano prirodno dobro na krajnjem jugoistoku Srbije je jedini lokalitet ove vrste u našoj zemlji, gde obitava samo oko 1500 jedinki ove biljne vrste, zbog čega ona zaslužuje status kritično ugroženih vrsta.
- „Divčibarska tresava“
- Mojstirsko-Draške planine
Evidentirano prirodno dobro „Divčibarska tresava“ ostatak je nekadašnje Velike divčibarske tresave, koja uprkos izmenama staništa, i danas poseduje vredne florističko-vegetacijske elemente koji su značajni za očuvanje vrsta na nacionalnom i međunarodnom nivou.