Ibarske hidroelektrane
Elektroprivreda Srbije i italijanska kompanija SECI Energia S.p.A. potpisale su ugovor o osnivanju Privrednog društva Ibarske hidroelektrane d.o.o., Kraljevo, koje će izgraditi 10 hidroelektrana na Ibru, ukupne snage 103 megavata. Vrednost ove investicije iznosi 285 miliona evra.
Ugovor su potpisali Dragomir Marković, generalni direktor JP Elektroprivreda Srbije, i Gaetano Makaferi, predsednik grupe Makaferi čija članica je kompanija SECI Energia S.p.A
Potpisivanju ugovora prisustvovali su prof. dr Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije i njegova ekselencija Armando Varikio, ambasador Italije u Srbiji.
Osnivanje zajedničke firme predstavlja početak realizacije Protokola o saradnji u oblasti energetike, koji su 9. marta 2009. godine zaključile Srbija i Italija. Ovim dokumentom JP Elektroprivreda Srbije i SECI Energia S.p.A. viđeni su kao strateški partneri u realizaciji projekata za proizvodnju električne energije, a jedan od njih je korišćenje hidropotencijala sliva reke Ibar.
Ministar Škundrić je naglasio da je reč o jednom od projekata u okviru šireg programa saradnje Srbije i Italije. Govoreći o njegovom značaju ministar je naglasio da je reč o udruživanju kapitala javnog i privatnog sektora i da to predstavlja ulazak EPS-a u potpuno tržišne uslove poslovanja.
-
Ovim činom mi praktično ulazimo u investicioni ciklus, koji je veoma značajan za EPS, ali i za našu ekonomiju i državu u celini. Ukupna vrednost hidroelektrana na Ibru je 20 odsto od onoga što bi trebalo da se realizuje u okviru programasaradnje dve države u oblasti energetike. Ovaj projekat ima sve potrebne i poželjne elemente,od stvaranja nove vrednosti do otvaranja novih radnih mesta – rekao je Škundrić.
Zahvalivši italijanskoj vladi na konstruktivnoj saradnji, on je izrazio nadu da će se sledeće godinepostaviti i kamen temeljac za prvu hidroelektranu na Ibru.
Generalni direktor EPS- Dragomir Marković rekao da je ugovorom koji je potpisan formirana zajednička firma za projektovanje, izradu dokumentacije, izgradnju i eksploataciju hidroenergetskih objekata na reci Ibar. On se zahvalio partnerima što su prihvatili da sedište ove firme bude u Kraljevu, iako je bilo praktičnih razloga da to bude na drugom mestu. Naveo je i tri ključna razloga ulaska EPS-a u ovaj posao: ulaganje u nove izvore, odnosno čistu ili zelenu energiju kao jedan od najvažnijih prioriteta EPS-a, zatim, brigu o životnoj sredini i njeno stalno unapređenje koje svaka društveno odgovorna firma ima za cilj, a projekat HE na Ibru je upravo tako orijentisan i na kraju, kao treći ali ne manje važan razlog od prethodnih, veoma pozitivni komercijalni efekti koji proističu iz podsticajnih mera italijanske vlade.
-
Za EPS je od posebnog značaja i to što je ovo prvi projekatkojim naša kompanija pokazuje orijentaciju ka profitnom i tržišnom načinu poslovanja, a to će – prema rečima Markovića, već od 1. januara iduće godine, biti i formalno ostvareno kroz transformaciju EPS-a u akcionarsko društvo, u skladu sa važećim zakonskim obavezama.
Gaetano Makaferi, predsednik grupe Makaferi je istakao da Srbija ima značajne potencijale u oblasti obnovljivih izvora energije i naglasio da je ovo samo prvi korak u toj saradnji, koji sada omogućava i Sporazum između Srbije i Italije u ovoj oblasti.
-
Taj sporazum upravo omogućava beneficije u vezi sa cenom električne energije, koja se proizvodi u Srbiji a prodaje u Italiji. Ta cena omogućava značajan razvoj i brz povrat uloženih sredstavau ovakve objekte– rekao je Makaferi.
Ambasador Italije u Srbiji Armando Verikio izrazio je zadovoljsto potpisivanjem ovog ugovora, napomenuvši da će se narednih godina ići korak po korak u ovoj saradnji. On je takođe istakao da Italija smatra da je Srbija najznačajnija država u regionu i da će biti pokretačka snaga za razvoj celog regiona. Ovi sporazumi, potvrđuju nameru Italije da sa Srbijom ima najkompletniju moguću saradnju u najnačajnijim privrednim sektorima.