Kutije za prikupljanje papira u zgradi Vlade Srbije
Postavljanjem kutija za prikupljanje papira u zgradi Vlade Srbije, Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja započelo je u okviru akcije Očistimo Srbiju, Projekat razdavajanja otpada na mestu njegovog nastanka.
Ministarstvo je obezbedilo 30 hiljada kutija za razdavajnje papira, koje će najpre biti postavljene u svim kancelarijama državnih organa. Akcija će se zatim proširiti i na lokalne samouprave, a očekuje se da se i privredna društva uključe i u toku godine postave 100 hiljada kutija za prikupljanje papira u kancelarijama širom Srbije.
Akcija podstiče separaciju otpada na izvorištu, a najjeftiniji model za „prvi korak“ u separaciji otpada jeste postavljanje kutija za prikupljanje papira. Osim toga, najrazvijenija oblast u okviru reciklažne industrije u Srbiji je prerada otpadnog papira, a potrebe prerađivača su znatno veće od prikupljenih količina, pa su fabrike prinuđene da ga uvoze. Reciklažom papira smanjiće se finansijska i energetska potrošnja i doprineće se zaštiti životne sredine.
U kutije će se odlagati novine, kancelarijski papir, časopisi, prospekti, sveske, katalozi, knjige i kutije. Za proizvodnju tone papira iz primarne sirovine potrebno je oko dve tone drveta, tri tone pare, 7.400 kilovati električne energije, više od 50 hiljada litara vode, a proizvodi se 50 metara kubnih otpadne vode i 300 litara hemikalija za kuvanje drveta. Za proizvodnju tone papira iz sekunarne sirovine, odnosno starog papira, potrebno je 1,2 tone starog papira, 2 tone pare, 3.600 kilovati električne energije, 16.000 litara sveže vode, a proizvodi se 7 metara kubnih otpadne vode bez fenola. Reciklažom se spašava od seče 17 stabala drveća, a uštedi 4.200 kilovati električne energije, 32.000 litara vode i 1.400 litara goriva.
Preradom starog papira utroši se 60 odsto manje energije nego kada bi taj proizvod dobijali iz drveta. Danas se 60 odsto papira dobija iz recikliranog papira, a 40 odsto iz drveta.