Zelena knjiga Elektroprivrede Srbije
Dostići ekološke standarde Evrope.
Elektroprivreda Srbije planira da do 2015. godine u projekte zaštite životne sredine uloži 1,2 milijarde evra i da u ovoj oblasti održivog razvoja ostvaruje svoju lidersku poziciju u regionu jugoistočne Evrope. Pre svega, ulagaće u smanjenje emisija štetnih gasova iz termoelektrana i rekultivaciju zemljišta i rečnih tokova, na čemu se deo projekata već ostvaruje. Na taj način EPS će ne samo doprinositi zaštiti životne sredine u Srbiji i regionu nego i utirati put Republike Srbije ka Evropskoj uniji, na kome se 30 odsto obaveza u harmonizaciji standarda odnosi na zaštitu životne sredine.
Ovo je rečeno na predstavljanju „Zelene knjige Elektroprivrede Srbije“ u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, u Beogradu, kojem je prisustvovao veliki broj zvanica, predstavnika državnih organa, ambasada i domaćih i stranih kompanija i institucija.
Dragomir Marković, generalni direktor EPS-a podsetio je da je Srbija nezavisna od uvoza osnovnog energenta za proizvodnju električne energije i da se oslanja na rezerve lignita i vodne potencijale. Ukupna elektroenergetska nezavisnost ostvarena je velikim ulaganjima u elektrane i kopove od početka ove decenije, u čemu je EPS imao značajnu pomoć EU, više od 400 miliona evra. Marković je rekao da se na pomoć Evropske unije i dalje računa, jer vrednost planiranog investicionog ciklusa u elektroenergetskom sektoru Srbije do 2015, koji predvodi EPS, premašuje devet milijardi evra. Od ukupnih sredstava za investicije, 15 odsto biće uloženo u projekte zaštite životne sredine. S obzirom na zamašnost finansijskih sredstava i složenost projekata u ovoj oblasti, od bitnog uticaja biće ne samo štedljivost i efikasnost EPS-a u proizvodnji energije nego i koordinirani rad svih državnih i društvenih institucija u stvaranju uslova za održivi razvoj. Električna energija je proizvod najsloženije tehnološke structure I kao takav je dragocen. Zbog toga sa njim moramo gazdovati štedljivo i efikasno kako u domenu proizvodnje i transporta energije, tako i njene potrošnje. Knjiga koju predstavljamo sažetak je plana osnovnih akcija koje Elektroprivreda Srbije već sprovodi i koje namerava u budućnosti da intenzivira s jasnim ciljem da dostigne evropske standarde u oblasti zaštite životne sredine“, istakao je Marković.
Oliver Dulić, ministar za prostorno planiranje i zaštitu životne sredine je ocenio da je predstavljanje ove knjige revolucionarna novina u generičkom sektoru Srbije, jer jedna kompanija prvi put priznaje kakve probleme stvara životnoj sredini i pri tome iznosi plan kako da te probleme rešava. Naglasivši da će za realizaciju planiranih projekata biti potrebno da se obezbede velika finansijska sredstva, Dulić je istakao da je EPS jedna od velikih srpskih kompanija koja se najsnažnije i najhrabrije uključila u akciju „Očistimo Srbiju“. Ministar je obećao pomoć nadležnih državnih organa u realizaciji navedenih EPS-ovih projekata.
Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike rekao je da „Zelena knjiga“ ima veoma veliki značaj za oblast energetike, jer doprinosi formiranju svesti o potrebi energetske efikasnosti i zadovoljavanja najviših ekoloških standarda pri proizvodnji i potrošnji svih oblika energije, posebno električne. On je izrazio punu podršku Ministarstva rudarstva i energetike planovima EPS-a za zaštitu životne sredine, naglasivši da se u aktuelnim revitalizacijama kapaciteta EPS-a zajednički ulažu napori ne samo za uvećanje proizvodnje već i da se obezbedi ekološki prihvatljiva proizvodnja.
Da bi se ispunili standardi Evropske Unije EPS je u obavezi da u period do 2015. godine u zaštitu životne sredine uloži 1,2 milijarde evra.
Mihajlo Gavrić, direktor Sektora za zaštitu životne sredine u Direkciji za strategiju i investicije EPS-a koji je jedan od autora knjige naveo je da „Zelena knjiga“ sublimiše sve ono što je urađeno i šta treba da se uradi da bi se stiglo u Evropsku uniju, gde je Srbiji mesto, kao i da bi se budućim generacijama ostavilo zdravije i bolje okruženje.
Autori „Zelene knjige Elektroprivrede Srbije“ su pored Mihajla Gavrića, direktora Sektora za zaštitu životne sredine u Direkciji za strategiju i investicije EPS-a, Aleksandar Vlajčić, zamenik direktora PD TENT i Bratislav Čeperković, izvršni direktor JP EPS.
Knjiga je štampana na srpskom i engleskom jeziku i biće dostavljena svim najvažnijim institucijama u Srbiji, organima Evropske unije i svim potencijalnim partnerima koji su spremni da sa EPS-om realizuju projekte zaštite životne sredine. „Zelena knjiga“ je postavljena i na sajt Elektroprivrede Srbije : http://www.eps.rs/ekologija/projekti.htm