Kreiranje lokalnih planova za upravljanje otpadom
Projekat ’’Održiva politika životne sredine na lokalnom nivou ka efikasnom i odgovornom upravljanju urbanim zajednicama u Srbiji’’, predstavljen na okruglom stolu koji je održan u Skupštini grada Kragujevca. Tom prilikom prezentovana je i Strategija upravljanja otpadom za period od 2010 do 2019 godine.
Centar za evropske integracije Beogradske otvorene škole je ove godine pokrenuo projekat ’’Održive politike životne sredine na lokalnom nivou ka efikasnom i odgovornom upravljanju urbanim zajednicama u Srbiji’’. Projekat se sprovodi u osam lokalnih zajednica u Srbiji, a cilj je da se podstaknu stanovnici tih sredina i povežu značajni akteri ne samo u procesu donošenja planova za upravljanje otpadom već i u samom donošenju zakona. Pet organizacija civilnog društva u 4 lokalne samouprave u Srbiji učestvuju u kreiranju lokalnih planova za upravljanje otpadom.
-
Projekat se izvodi u osam gradova u Srbiji, prvi deo koji se tiče upravljanja otpadom sprovodimo u Kragujevcu, Gornjem Milanovcu, Šapcu i Kučevu u saradnji sa organizacijama građanskog društva. U Kragujevcu je to organizacija Romsko srpskog prijateljstva Stablo, u Gornjem Milanovcu udruženje građana Slobodni prostor dok je – prema rečima Mirka Popovića koordinatora projekta iz Centra za evropske integracije, u Šapcu asocijacija Duga i u Kučevu entuzijasti Kučeva. Bez partnerstva svih učesnika projekta nema kvalitetne aktivnosti na ovom polju, a neophodna je i pomoć lokalnih samouprava.
Osam organizacija civilnog društva iz osam lokalnih samouprava i Agencija za nevladine organizacije i evropsku harmonizaciju Grada Beograda uz podršku Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja radiće na pripemi i izvođenju četiri dvomesečne kampanje u četiri lokalne samouprave u Srbiji. Njime se promoviše i podstiče učešće svih relevantnih aktera na lokalnom nivou u izradi lokalnih planova za upravljanje otpadom.
Na okruglom stolu predstavljena je i Strategija upravljanja otpadom za period od 2010 do 2019 godine, koja je usvojena ove godine. Predstavnici Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja ukazali su na osnovne ciljeve za dobro upravljanje otpadom.
-
Strategija daje opštu sliku stanja upravljanja otpadom u Srbiji, a sadrži i jasne smernice o načinima dobrog upravljanja, uspostavljanja i jačanja sistema upravljanja otpadom. Osnovni cilj zakona i strategije – prema rečima Radmile Šerović, šefa Odseka za upravljanje otpadom, jeste uspostavljanje novog reciklažnog sistema u Srbiji odnosno podizanje jedne nove grane upravljanja otpadom, a pre svega se misli na reciklažu to jest korišćenje otpada za dobijanje novih proizvoda. Svi operateri koji žele da se bave ovom delatnošću imaju osnovnu obavezu, u skladu sa zakonom, da dobiju dozvolu za upravljanje otpadom. Do sada je izdato 50 dozvola za upravljanje otpadom – ističe Radmila Šerović.
Kao primere dobre prakse u Srbiji u uspešnoj primarnoj selekciji otpada predstavili su se gradovi Čačak i Gornji Milanovac. Grad Kragujevac će uskoro započeti izradu lokalnog plana upravljanja otpadom.
-
Grad Kragujevac je u sklopu izrade Lokalnog ekološkog akcionog plana obradio oblast upravljanja otpadom detaljno pa ćemo – prema rečima Srđana Matoviča člana Gradskog veća za životnu sredinu, u skorijoj budućnosti krenuti sa izradom lokalnog plana upravljanja otpadom. U saradnji sa četiri lokalne samouprave i to sa Aranđelovcem, Topolom, Knićom i Gornjim Milanovcem koji zajedno sa Kragujevcem čine region, koji je definisan nacionalnom strategijom za upravaljanja otpadom, krenuti u izradu regionalnog plana upravljanja otpadom za ovo područje – ističe Matović.
U okviru regionalnog projekta, Udruženje Romsko srpsko prijateljstvo Stablo organizovaće kampanju u Kragujevcu. Prva će biti održana 18. jula na jezeru Bubanj, a reč je o performansu ’’Imamo plan za svoj grad’’ kao i predstavu ’’Dobro drvo’’. Sve to u cilju zaštite životne sredine i razvijanja javne svesti o upravljanju otpadom u lokalnim zajednicama.
Projekat se izvodi u okviru Sektora II Programa podrške organizacijama civilnog društva iz oblasti zaštite životne sredine u Jugoistočnoj Evropi, koji u Srbiji sprovodi Regionalni centar za životnu sredinu. Program finansira Švedska organizacija za međunarodni razvoj i saradnju (Sida).