Osnovan Arhus centar u Kragujevcu
Kragujevac je prvi grad u Srbiji, a 29. u regionu jugoistočne Evrope, koji od danas ima Arhus centar koji će omogućiti građanima pristup informacijama i učešće u donošenju odluka u oblasti zaštite životne sredine. Povodom otvaranja centra u Kragujevcu održana je i konferencija o primeni Arhuske konvencije koja je obavezala države potpisnice, među kojima je i Srbija, na formiranje Arhus centra.
Memorandum o uspostavljanju Arhus centra u Kragujevcu uz podršku misije OEBS-a, potpisali su ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić i gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović. To je prva institucija u Srbiji, koja će se baviti primenom načela Konvencije UN koju je Srbija ratifikovala pre godinu dana i deo je ’’zelenog paketa’’ zakona iz oblasti zaštite životne sredine koje je usvojila Vlada.
Podsetivši da je Skupštine Srbije lani ratifikovala Arhusku konvenciju, miistar Dulić je rekao da je ta konvencija u danskom gradu Arhusu usvojena pre 12 godina sa ciljem da građanima omogući dostupnost informacijama , učešće u donošenju odluka i prava na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine.
-
Kragujevac prvi u Srbiji dobija Arhuski centar koji će imati status regionalnog zato što je prepoznao važnost ovog pitanja – rekao je Dulić i ocenio da je suština Arhuske konvencije sveobuhvatan i ozbiljan posao u koji treba da se uključe sve institucije i ustanove, ali i građani. Svi ljudi u čijem se okruženju otvaraju fabrike ili rade infrastrukturni projekti, žele da pristupe nekom dokumentu, imaju mogućnost da dobiju pravnu ili drugu pomoć u centru – istakao je Dulić.
Prema rečima ministra, u Srbiji ima na hiljade tona industrijskog otpada a svaki treći stanovnik koji oboli od neke hronične bolesti oboleo je zato što mu je zagađena životna sredina.
Pozivajući građane da se uključe u proces zaštite životne sredine, ministar Dulić im je poručio da ako znaju ko zagađuje njihovu sredinu ne treba da mirno sede i posmatraju već da se aktivno uključe u rešavanje tog problema.
Memorandum o uspostavljanju Arhuske konvencije potpisan je u okviru jednodnevne konferencije “Primena arhuske konvencije u Srbiji” koja je održana u Kragujevcu, a na kojoj je zamenik šefa misije OEBS-a Tomas Mur ocenio da taj skup dokazuje da je Srbija srpemna da se uhvati u koštac sa problemima životne sredine.
-
Ovaj skup je i dokaz da Srbija domaće zakonodavstvo i oblasti zaštite životne sredine približava međunarodnoj praksi – rekao je Tomas i dodao da je ovaj grad prvi u Srbiji preuzeo inicijativu da sprovede Arhusku konvenciju i osnuje Arhus centra.
Koordinator OEBS-a za Srbiju za aktivnosti u ekologiji i ekonomiji Goran Svilanović ocenio je jedinstvenom Arhusku konvenciju koju je, kako je naveo, do sada usvojilo 48 država.
-
Do sada je otvoreno 28 centra u zemljama u region I OEBS će nastaviti da pomaže osnivanje novih. Arhuska konvencija omogućava građanima ne samo da znaju šta se radi u njihovoj sredini već i da zajedno sa lokalnom samoupravom odlučuju u donošenju odluka koje se tiču životne sredine i da učestvuju u javnoj raspravi o tome – rekao je Svilanović. Takođe treba omogućiti pravo građana na pravdu, odnosno sudske postupke protiv vlasti ukoliko smatraju da nisu u interesu zaštite zdrave životne sredine. Osnivanje Arhus centra znači primenu Arhuske konvencije i to je deo puta koji Srbija prelazi ka Evropskoj Uniji – dodaje on.
Predstavnici lokalne samouprave istakli su da će u Arhus centru u Kragujevcu raditi oko 180 stručnjaka od kojih njih 40 su volenteri koji su završili studije na Prirodno-matematičkom fakultetu na smerovima biologija, ekologija, hemija i fizika.
Arhus centar u Kragujevcu je prvi u Srbiji, a pokrivaće 10 upravnih okruga. Nalaziće se u zgradi Eko centra u Staroj radničkoj koloniji, i građani će imati pravo na besplatne usluge kao i uvid u pravne propise i pravne savete u oblasti ekologije, korišćenje interneta i mogućnost širenja informacija preko web sajta. Građani se o aktivnostima Arhus centra mogu informisati i putem sajta www.aarhuskg.rs
-
Zadaci centra će biti da organizuju sve aktivnosti kako bi građanima bile dostupne informacije o životnoj sredini – objašnjava Srđan Matović član Gradskog veća za zaštitu životne sredine, a pokušaćemo da napravimo jasan mehanizam u donošenju budućih odluka o zaštiti životne sredine. Planiramo da formiramo gradski savet za zaštitu životne sredine koje će biti savetodavno telo gradskom veću a I službi zaštite životne sredine u gradu. Trudićemo da se uspostave svi pravni mehanizmi zaštite građana u onim situacijama kada su ugroženi ili životna sredina u kojoj žive- dodaje on. Očekujemo da ćemo do sredine juna usvojiti LEAP a u njemu će se naći sve aktivnosti na rešavanju problema u gradu Kragujevcu, a trudićemo se da svi oni koji budu uključeni u aktivnosti Arhus centra rade kontretno na rešavanju svih ekoloških problema u gradu.
Kako je istkanuto Arhunska konvencija je međunarodno-pravni instrument za zaštitu životne sredine koji sadrži tri grupe pravila koja se odnose na prava grđana na dostupnost informacija, prava da učestvuju u donošenju odluka o životnoj sredini i pristup pravosuđu u slučaju da su prethodna dva prava narušena, odnosno pravnu zaštitu.
Među planiranim aktivnosti Arhus centra u Kragujevcu su organizacija javnih rasprava i okruglih stolova i tribina o temama iz oblasti zaštite životne sredina na kojima bi učestvovali predstavnici instituacija zagađivača i zainteresovani građani, ali i izrada mesečnog biltena o stanju životne sredine u Kragujevcu.
FOTO: Duško Đorđević