Sekokese i sekokontejneri za ambalažni otpad
Sekopak je od početka godine potpisao dugoročne ugovore o uspostavljanju novog sistema upravljanja ambalažnim otpadom sa nekoliko komunalnih preduzeća u Srbiji. Među njima je i kragujevačka “Čistoća’’. Ovim ugovorom predviđeno je, između ostalog, uvođenje sekokesa i sekontejnera u koje će se odlagati ambalažni otpad.
Sekopak će za poslove primarnog razvrstavanja komunalnog otpada angažovati komunalna preduzeća. Za taj posao komunalci će od kompanije Sekopak dobijati odgovorajuća stimulativna sredstva. Do sada je potpisan ugovor sa komunalnim preduzećima iz Niša, Čačka, Leskovca, Sombora, Subotice, Gornjeg Milanovca i Kragujevca. U svim ovim lokalnim samoupravama počeće da se koriste sekokese u koje će građani odlagati sav ambalažni otpad koji će, kasnije, biti odvožen u reciklažni centar.
-
Mi potpisujemo ugovor sa onima koji fizički obavljaju posao na terenu, znači javnim preduzećima koja sakupljaju komunalni otpad, gde je preko 70 odsto ambalažni otpad, a drugi ugovor je – prema rečima zamenika direktora operacija u Sekopaku Ivane Pavlović, sa lokalnom samoupravom koja će nam dati podršku u medijskoj i edukativnoj kampanji. Grad Kragujevac i Javno komunalno preduzeće Čistoća su se krajem juna priključili sistemu Sekopaka, a to znači uvođenje sekokese u kojoj će građani odlagati sav ambalažni otpad, koji će se odvoziti u reciklažni centar.
U Kragujevcu će se sprovesti još jedna kampanja, pored sekokesa u određenim naseljima postaviće se određeni sekokontejneri, za ambalažu u kojoj se pakuju tečnosti, pre svega plastična ambalaža, limenke, staklene boce. Inače na osnovu Zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu svaki proizvođač, uvoznik i isporučilac ambalaže ili upakovanog proizvoda koji posle upotrebe postaje otpad, obavezan je da organizuje njegovo sakupljanje, reciklažu ili ponovno iskorišćenje. Za nepoštovanje ovih odredbi zaprećene su visoke kazne.