Sekopak – “Zelena tačka”
Organizacija Sekopak koja se bavi preradom ambalažnog otpada potpisala je u Beogradu ugovor o sticanju prava na korišćenje znaka ’’Zelena tačka’’ . Time je postala članica organizacije Pro Evrope, a Srbija 33-a zemlja te organizacije. Pro Evrope je panevropska organizacija koja okuplja 150.000 kompanija kroz evropske sisteme za reciklažu, a ’’Zelena tačka’’ je njihov simbol. To označava da je ambalaža koja nosi tu oznaku plaćena nadoknada za njeno sakupljanje posle upotrebe.
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić je istakao da će proizvodi iz Srbije koji budu nosili ovu oznaku biti izjednačeni na žestokom i konkurentnom tržištu EU.
-
Teško je zamisliti proizvode koji mogu da se izvoze iz ove zemlje a ne sadrže ’’zelenu tačku’’ – istakao je Dulić i naveo da je industrija koja je okupljena u Sekopaku pokazala visok stepen društvene odgovornosti. U ovoj godini počinje organizovano upravljanje ambalažnim otpadom, a da će u 2014 godini stotine hiljade tona ambalaže morati da se reciklira. To je godina, dodao je on, kada ćemo imati potpuno novu industriju recilaže i hiljade ljudi zaposlenih na novim radnim mestima.
Organizacija Sekopak iako ima licencu da u ime države upravljanja ambalažom, ipak nailazi na nerazumevanje pojedinih komunalnih preduzeća koja je doživljavaju kao ’’komercijalnu kuću koja hoće da trguje sekundarnim sirovinama’’. Sekopak nudi usluge srpskoj privredi i državi, lokalnim samoupravama i komunalnim službama i u toku ove godine potpisao je ugovore o uvođenju sistema za upravljanje ambalažnim otpadom sa Leskovcem, Nišom, Suboticom, Čačkom, Somborom i drugim gradovima.
-
Sekopak već sada pregovara sa dvadesetak ozbiljnih opština koji je najbolji model za zajedničke aktivnosti na rešavanju problema oko ambalažnog otpada. Grad Kragujevac će u narednih nekoliko meseci napraviti konkretan dogovor, a cilj je da se ambalažni otpad sa teritorije grada što više prikupi – kaže Srđan Matović, član Gradskog veća za životnu sredinu jer taj otpad opterećuje postojeću deponiju.
Predsednik organizacije Pro Evrope Henri Majerson izjavio je da su članice te organizacije u prošloj godini iskoristili više od 30 miliona tona ambalažnog otpada, od čega je reciklirano više od tri miliona tona plastike.
Predsednik Upravnog odbora Sekopaka, Rade Pribićević pozvao je prisutne i privredne subjekte sa robom široke potrošnje na tržištu Srbije da podrže Sekopak i započet posao izgradnje višematerijalnog sistema za ambalažni otpad po ugledu na EU i u Srbiji, čime bi se stekli pravo na označavanje svojih proizvoda prestižnim znakom ’’Zelena tačka’’.
-
Nacionalni ciljevi koje je država Srbija proglasila do 2014 godine će se postići jedino uz najtešnju saradnju svih aktera od države i privrede, preko lokalnih samouprava, komunalnog sektora i reciklažne industrije –istakao je Pribićević.
Kompanije će na ovaj način delom finansirati posao sakupljanja, sortiranja, reciklaže i ponovnog iskorišćenja ambalažnog otpada u skladu sa srpskim zakonima i demonstrirati svoju odgovornost prema životnoj sredini.