Festival kvaliteta 2014. u Kragujevcu
U organizaciji Centra za kvalitet Univerziteta u Kragujevcu održan je tradicionalni naučni skup Festival kvaliteta 2014. U okviru ove dvodnevne manifestacije, biće održane i četiri međunarodne konferencije posvećene kvalitetu, za koju je prijavljeno preko 200 naučnih radova.
U okviru četrnaestog Festivala kvaliteta, uz nacionalnu i međunarodnu konferenciju o kvalitetu, organizovana je i nacionalna konferencija o kvalitetu života. Glavnom festivalskom programu prethodila je i konferencija studenata industrijskog inženjerstva i menadžmenta. Ovom prilikom formirana je i asocijacija za kvalitet jugoistočne Evrope.
- Na ovoj konferenciji iniciraće se međunarodna saradnja u oblasti kvaliteta i to izmedju balkanskihzemalja. Potpisan je jedan protokol o osnivanju organizacije za kvalitet Zapadnog Balkana koja bi u narednom periodu mogla da postane okosnica vezivanja svih snaga koje se bave kvalitetom i zaštitom životne sredine na ovim prostorima – istakao je prof. dr SLAVKO ARSKOVSKI, predsednik naučnog odbora.
Na ovogodišnji festival doputovali su brojni gosti iz inostranstva, predstavnici brojnih evropskih Univerziteta i institucija, medju kojima su i generalni sekretar Evropske organizacije za kvalitet i generalni direktor Asocijacije za kvalitet Katalonije. Oni su svi bili učesnici panel diskusije pod nazivom ”Pogled na budućnost teorije”, prakse i nauke upravljanja menadžmentom kvaliteta.
- Oni su pokušali u panel diskusiji da odgovore na značajnija pitanja iz oblasti kvaliteta, pre svega koje su to vruće teme iz ove oblasti danas, na koji način akademija i industrija mogu da saradjuju u cilju prevazilaženja problema koje imaju, a naročito sa aspekta kvaliteta i standardizacije kvaliteta života – rekao je Prof.dr MILADIN STEFANOVIĆ, iz organizacionog odbora. Značajne teme predstavljaju novi standardi i njihova implementacija, saradnja Univerziteta i privrede i transfer tehnologije znanja, jer osnovni je cilj da Univerzitet bude održiv i da služi zajednici i da doprinosi višem kvalitetu života – dodao je Stefanović.
Skup je imao za zadatak da obezbedi međunarodni forum eksperata iz industrije i akademskih institucija sa ciljem razmene ideja i prezentovanje aktuelanih projekata.
- Uspostavljanje sistema održive reciklaže u Srbiji kao i održivi razvoj opreme za proces reciklaže jedna je od tema kojom ćemo se mi baviti na ovom skupu. U okviru ovog projekta razvili smo odgovarajuću opremu koja može biti interesantna za našu mašinogradnju u procesima reciklaže motornih vozila. Pre svega to se odnosi na mobilne prese i na sisteme za detoksikaciju i konstrukciju manjih agregata za reciklažu kablova i elektronske opreme iz motornih vozila. Bavićemo se i segmentom bezbednosti pre svega onih koji rade tom opremom i kako da smanjimo negativan uticaj samog tog postrojenja koje već ima ekološki karakter – objašnjava prof. dr Milan Pavlović, dekan tehničkog fakulteta Mihajlo Pupin.
Za ovogodišnji festival prijavljeno je preko 200 naučnih radova, pri čemu je značajan broj radova inostranih autora iz 16 zemalja.