Novi sistem upravljanja ambalažnim otpadom
Kompanija Sekopak, grad Kragujevac i Javno komunalno preduzeće ’’Čistoća’’, potpisali su ugovor o saradnji u uspostavljanju novog sistema za upravljanje ambalažnim otpadom. Ovo je nastavak posla na stabilizaciji sistema reciklaže u Srbiji koje je Sekopak započeo još 2006. godine.
U rukovanju komunalnim otpadom grad Kragujevac od sada imaće jednu brigu manje, a lokalna samouprava dobiće još jedan izvor prihoda. U ime grada ugovor je potpisao gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović, a ispred Sekopaka Miroslav Premović direktor operacije. Ugovor sa kompanijom Sekopak omogući će upravljanje otpadom po najsavremenijim standardima. Sekopak, kao organizacija odgovornih kompanija koje plasiraju robu široke potrošnje na srpsko tržištne, finansijski će podržati aktivnosti ’’Čistoće’’, koje se tiču sakupljanja, razvrstavanja, baliranja, transporta i reciklaže ambalažnog otpada.
-
Do sada, ugovori su potpisani sa još desetak lokalnih samouprava u Srbiji, i Sekopak kao organizacija ima za zadatak da u narednom periodu uspostavi u gradu Kragujevcu, kvalitetan sistem upravljanja ambalažnim otpadom sličan onom koji postoji u Evropi – rekao je Miroslav Premović direktor operacije u Sekopaku. Kompanija Sekopak pokriva dodatne troškove primarnog razvrstavanja ambalažnog otpada. U zavisnosti od vrste i količine materijala, finansijska podrška će biti u visini od 15 do 90 evra po toni razvrstanog materijala – istakao je Premović.
Grad će pružiti podršku Sekopaku u uspostavljanju sistema za upravljanje svim vrstama ambalažnog otpada od plastike, papira, kartona, stakla, metala, drveta. Ugovor o saradnji potpisali su u ime Sekopaka Miroslav Premović direktor operacije i Dejan Raonić direktor Javno komunalnog preduzeća ’’Čistoća’’, kojim će se postojeći sistem primarnog razvrstavanja otpada proširiti na sve vrste ambalažnog otpada.
-
To su dodatna finansijska sredstava kada je u pitanju nabavka nove opreme, ne uključujući samo specijalna vozila već i posude za prikupljanje otpada, kontejnere za komunalni otpad, PET ambalažu, papir, karton – istakao je Dejan Raonić, direktor JKP ‘’Čistoća’’. U gradu Kragujevcu, na različitim lokacijama raspoređena su reciklažna ostrva, ali naša je namera da čišćenje grada bude što efikasnije – rekao je Raonić.
Grad Kragujevac planira da do kraja septembra nabavi još 300 novih kontejnera za odlaganje PET ambalaže, koji će biti raspoređeni u više gradskih naselja.
-
Novim kontejnerima će se smanjiti procenat PET ambalaže koja se odlaže na deponiji u Jovanovcu – istakao je Srđan Matović, član Gradskov veća za zaštitu životne sredine, održivi razvoj i saradnju sa udruženjima. Prema merenjima koje vršimo, u protekle tri godine, gotovo četvrtinu otpada predstavlja ovaj otpad. Tako ćemo građanima omogućiti razvrstavanje kućnog otpada, a grad će postati čistiji – rekao je Matović.
Grad će sredinom septembra pokrenuti kampanju o potrebi pravilnog odlaganja PET ambalaže. U toku je izrada lokalnog i regionalnog plana upravljanja otpadom grada Kragujevca.