Ozelenjavanje Batočine
Opština Batočina, na polju zaštite životne sredine, preduzima niz aktivnosti kako bi unapredila svoju životnu sredinu i podigla je na viši nivo. To postižu konkretnim akcijama komunalnih preduzeća za čistiju, zdraviju i lepšu životnu sredinu, preko prioriteta održive egzistencije do razvojnih projekata od šireg značaja.
Tokom 2009. godine opština Batočina je osnovala Budžetski fond za zaštitu životne sredine, čije će aktivnosti biti usmerene na unapređenje i zaštitu životne sredine, a finansiraće se od sredstava prikupljenih od naknada za zagađivanje životne sredine i korišćenje prirodnih resursa.
U cilju unapređenja životne sredine opština sprovodi stalne akcije ozelenjavanja i podizanja parkovskih površina, čime građani Batočine dobijaju mogućnost kvalitetnijeg življenja. Ozelenjavanje je izvršeno na potezu pored benzinske pumpe i na igralištu sa vetrozaštitnim pojasom u naselju Loznica, a nešto ranije i igralište u naselju Krivaja je dobilo ”zeleno ruho”.
-
Brigu za životnu sredinu opština je pokazala i svrsishodnom akcijom selektovanja PET ambalaže na mestu gde se prikupljanja, postavljanjem žičanih kontejnera, pa do, kako kaže predsednik opštine Batočina Radiša Milošević, recikliranja plastičnih boca u preduzeću ”BRZAN PLAST”, ali i odvojenim sakupljanjem kartonske ambalaže, koja se takođe razdvaja na izvoru.
Batočina je u 2008. godini, nakon potpisivanja Ugovora sa češkom kompanijom ”A.S.A.” krenula sa rešavanjem problema sakupljanja i odlaganja komunalnog otpada, kada je u saradnji sa pet opština pristupila osnivanju zajedničkog Preduzeća za sakupljanje, transport, skladištenje, ponovno iskorišćavanje i odlaganje otpada, sa izgradnjom regionalne sanitarne deponije u Lapovu. Sanitarna deponija je izgrađena po svim standardima EU, iz oblasti sakupljanja i deponovanja neopasnog komunalnog otpada.
U okviru akcije Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja ”Očistimo Srbiju” preduzete su aktivnosti na lokalizovanju i uklanjanju svih divljih deponija na teritoriji opštine Batočina. Za sanaciju, Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja izdvojena su sredstva u iznosu od 1.500.000,00 dinara. U okviru iste akcije u toku je preuzimanje deset stubnih kanti i devet žičanih kontejnera (za prikupljanje sekundarne sirovine).
-
Od predviđenih sredstva iz budžeta opštine, u visini od 65.000.000,00 dinara, u protekloj godini, planirane su brojne aktivnosti iz domena zaštite životne sredine, kaže Milošević. Radi se o završetku izgradnje sistema za vodosnabdevanje, nastavak izgradnje kanalizacione mreže, redovnom održavanju postojećih objekata, a koje se obavljaju preko opštinskog Fonda za uređenje građevinskog zemljišta, poljoprivrednog zemljišta, vodoprivredu, šumarstvo, zaštitu životne sredine i komunalne delatnosti. Međutim, ova suma, tokom 2009. godine, nažalost nije u celini realizovana, zbog nedostatka finansijskih sredstava, ističe on.
Problem vodosnabdevanja opštine Batočina je dugoročan i izrazit. Počev od nepostojanja sopstvenog izvorišta pitke vode, preko neizgrađene mreže po selima, pa do zastarele razvodne vodovodne mreže, sa azbestnim cevima i velikim rasturom u mreži.
-
Batočina se pitkom vodom snabdeva sa kragujevačkog izvorišta, tehničku vodu dobija od grada Kragujevca, iz vodovodnog sistema sa Velike Morave, bez ikakve prerade, osim zakonom propisanog hlorisanja, po nepovoljnim uslovima, iako se bunari kragujevačkog vodovoda nalaze na teritoriji opštine Batočina – kaže Milošević. U cilju rešavanja ovog gorućeg problema, opština je započela izgradnju sopstvenog sistema za vodosnabdevanje, izgradnjom izvorišta sa sabirnim rezervoarom i dva bunara, kapaciteta oko 25 l/s, na obali Velike Morave, potezu zvanom ”Jasik” i sa postavljanjem vodovodnih cevi Ø 315, u dužini od 8,5 kilometara, ističe Milošević.
Ovaj veliki investicioni projekat, opština realizuje od 2003. godine, ali zbog ograničenih finansijskih sredstava, nije u mogućnosti još uvek da ga završi. Trenutno se na realizaciji ovog projekta izvode radovi na izgradnji dalekovoda za snabdevanje električnom energijom izvorišta ”Jasik” i svih objekata na njemu.
Batočina je uključena preko Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja u regionalnu saradnju na polju infrastrukturnih projekata sa podprojektima iz oblasti zaštite životne sredine
Tendencije opštine Batočina, usmerene su na uređeniji sistem vodosnabdevanja sa pokrivenošću cele teritorije i na izgrađenu kanalizacionu mrežu sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda, za šta postoje projekti. Trenutna ekonomska nemogućnost, posebno lokalnih uprava, predstavlja ograničavajuću okolnost.