Seminar u Centru za ekološko obrazovanje i održivi razvoj
Seminarom o klimatskim promenama, u Politehničkoj školi u Kragujevcu započela je realizacija projekta formiranje Centra za ekološko obrazovanje i održivi razvoj. Projekat zajednički organizuju Politehnička škola, Ekološki centar u Kragujevcu, Udruženje građana ’’Stakleno zvono’’, a uz finansijsku podršku ambasade Republike Finske.
U Centru za ekološko obrazovanje i održivi razvoj, učenicima kragujevačkih srednjih škola biće omogućeno da samostalnim istraživačkim radom dolaze do ekoloških znanja, koja će kasnije prezentovati svojim vršnjacima i to kao vršnjački edukatori. Srednjoškolci iz Kragujevca tokom cele godine baviće se ekološkim temama, a biće im omogućeno da samostalnim istraživačkim radom dolaze do znanja putem literature, interneta i grupnim edukovanjem.
Na seminaru u Politehničkoj školi u Kragujevcu, učenici kragujevačkih srednjih škola biće u prilici da više nauče i o energetskoj efikasnosti a ovog puta ekspert Podregionalnog virtuelnog centra za klimatske promene za Jugoistočnu Evropu Danica Spasov, govorila im je o uzrocima klimatskih promena, posledicama i što je najbitnije preventivnim merama, koje mogu da ublaže ovaj ekološki problem.
-
Na današnjem seminaru pokušaću da približim učenicima iz srednjih škola problem klimatskih promena i to kako globalni tako i regionalni kroz nekoliko aspekata, zato se – prema rečima Danice Spasove iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda, mora prvo doći do saznanja koji su osnovni prirodni uzroci koji utiču na naš klimatski sistem, kakva su predviđanja klime, koje su posledice na privredu, stanovništvo, raspoloživost naših prirodnih resursa i uopšte naš ekonomski razvoj. Ono što je vrlo bitno da ukažemo na neke aspekte koji su vrlo bitni za one učenike koji se opredele za dalje studije vezane za klimatske promene – ističe Spasova.
Projekat će trajati godinu dana, seminar o klimatskim promenama i energetskoj efikasnosti samo je deo obuke učenika kragujevačkih srednjih škola, koji učestvuju u radu Centra za ekološko obrazovanje i održivi razvoj.
-
Deca iz svih srednjih škola će učestvovati u istraživačkom radu, radiće edukativni materijal i filmove, radionice, a kasnije u drugom delu projekta svoja znanja prezentovaće u procesu ’’vršnjačke edukacije’’ učenicima osnovnih škola i deci predškolskih ustanova – objašnjava Milan Gabarić rukovodilac CEOOR. U prvom delu projekta pristupićemo proučavanju klimatskih promene kao globalnom problemu a u drugom delu pažnju ćemo posvetiti energetskoj efikasnosti – ističe on.
U realizaciji projekta učestvuje i Udruženje građana ’’Stakleno zvono’’ koje će sa učenicima učestvovati u kreiranju radionica specijalnih veština (fotografija, novinarstvo, izrada prezentacija, rad na internetu…), i pravljenju edukativnih filmova.
- Osim koordinacije u samom projektu naše Udruženje biće zaduženo za medijski rad sa učenicima koji su učesnici projekta, budućim liderima iz ekologije. Želeli smo da kao Udruženje učestvujemo u realizaciji projekata koji su značajni za sam grad, a nadamo se da ćemo umrežavanjem sličnih projekata širom zemlje doprineti razvoju svesti o potrebi razmišljanja o zdravom načinu života, održivom razvoju i svemu onom što je danas bitno za opstanak naše zajednice – ističe Bojan Ranković, član Udruženja građana ‚‚Stakleno zvono‚‚.
Realizaciju projekta, koji treba da utiče na podizanje svesti učenika o problemu klimatskih promena i energetskoj efikasnosti, finansijski je podržala ambasada Republike Finske.